wtorek, 30 kwietnia 2013

Tropikalna rolada mocno zakręcona

Ach jak tropikalnie się zrobiło :) A to za sprawą kolorowej rolady nadzianej nowymi galaretkami Winiary, które dostałam w zeszłym tygodniu od Durszlak.pl. Rolada wyszła pyszna, bardzo delikatna i kolorowa. Nowe galaretki Winiary o smakach: Blue Curacao, Mojito, Piña Colada i Pink Margarita smakują świetnie i sprawdzą się wyśmienicie w letnich ciastach i deserach. Przepis dodaję do konkursu na Durszlak.pl.


Składniki:
Biszkopt:

5 dużych jajek
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
2/3 szklanki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka gorącej wody
1 łyżka oleju
szczypta soli
Dodatkowo:
2 łyżki kakao
1 łyżeczka wody
odrobina czerwonego barwnika w proszku
Nadzienie:
400 ml śmietany 30%
1 łyżka żelatyny
3 łyżki cukru pudru
1 galaretka Blue Curacao Winiary
1 galaretka Pink Margarita Winiary
1 galaretka Mojito Winiary



Biszkopt: Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubić na sztywno stopniowo dosypując cukier i cukier waniliowy. Kiedy białka będą lśniące dodawać po jednym żółtku, cały czas ubijając. Pod koniec ubijania dodać olej i wodę. Dosypać przesiane mąki z proszkiem i delikatnie wymieszać. Ciasto podzielić na 3 części. Jedną pozostawić jasną, do drugiej dodać barwnik i wymieszać, do trzeciej kakao, łyżeczkę wody i zmiksować. Blachę (klasyczną do piekarnika) wyłożyć papierem do pieczenia. Wszystkie trzy ciasta wylać na blaszkę, za pomocą patyczka lub noża rysować na cieście kółka tworząc esy floresy. Ciasto włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 17-20 minut. Gorące ciasto przełożyć na zwilżoną ścierkę, papierem do góry. Papier delikatnie zdjąć, a ciasto zwinąć w roladę. Pozostawić zwinięte w ścierkę do wystudzenia.
Nadzienie: Każdą galaretkę rozpuścić w 200 ml wody, wystudzić, przelać do naczyń i wstawić do lodówki do stężenia. Zastygnięte galaretki pokroić w kostkę. Schłodzoną kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem. Żelatynę rozpuścić w 1/3 szklanki wody. Wlać do ubitej kremówki cienką strużką cały czas miksując. Odstawić do lekkiego stężenia. Do kremówki dodać pokrojone galaretki i wymieszać.
Roladę rozwinąć wysmarować kremówką z galaretkami i ponownie ciasno zwinąć. Obwinąć w folię aluminiową i wstawić do lodówki do całkowitego zastygnięcia. Smacznego!


poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Pełnoziarnisty chleb z automatu

Lubię zapach domowego pieczywa, bo ma w sobie coś magicznego. Przywidzi na myśl beztroskie chwile i skutecznie poprawia nastrój. Jest czymś prostym i smacznym zarazem. Dziś przepis na mój pierwszy chleb z automatu, który był wypadkową kilku przepisów znalezionych w książkach o wypieku chleba. Bardzo smaczny i sycący. Automat wygrałam w jednym z konkursów, ale do tej pory podchodziłam do niego z rezerwą. Teraz wreszcie odważyłam się go wypróbować. Jestem zadowolona z efektu i z pewnością skorzystam z niego ponownie. Do wypieku użyłam automatu do wypieku chleba Philips HD9020.
 

Składniki:
500 g mąki pszennej pełnoziarnistej

320 ml wody (o temp. ok. 27 stopni)
40 g otrębów pszennych
3 łyżki oleju
1 1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżki cukru
1 łyżeczka suszonych drożdży
3 łyżki ziaren słonecznika
2 łyżki pestek dyni


Do pojemnika w automacie wlać wodę, dodać olej, sól i cukier. Na wodę wysypać równomiernie mąkę, tak aby pokryła ją w całości. Na mąkę wysypać otręby. W roku pojemnika zrobić wgłębienie i wsypać drożdże. Ustawić program według zaleceń producenta. U mnie program 1 (waga 750 g, kolor skórki średni). W odpowiednim czasie dodać ziarna słonecznika i dyni. Po upieczeniu chleb wyciągnąć z formy (ewentualnie wyciągnąć mieszadło) i wystudzić na metalowej kratce. Smacznego!

niedziela, 28 kwietnia 2013

Sernik na zimno z truskawkami

Uwielbiam serniki na zimno. Nie wymagają dużego nakładu pracy, a smakują wyśmienicie. Dziś dzielę się z Wami moim przepisem na sernik na zimno z truskawkami. Sernik jest dwukolorowy i bardzo smaczny. Idealnie sprawdzi się na deser dla dzieci. Zachęcam do spróbowania.


Składniki:
100 g okrągłych biszkoptów
600 g truskawek
1 kg sera (z wiaderka)
6 łyżek cukru pudru
2 1/2 łyżki żelatyny
1/3 szklanki gorącej wody
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
2 łyżki gorzkiego kakao
1 łyżka cukru pudru
1 galaretka truskawkowa
Do dekoracji:
100 ml śmietany kremówki
1 łyżeczka śmietan fixu
1 łyżeczka cukru pudru
6 truskawek
świeża mięta




Biszkoptami wyłożyć dno tortownicy (23-24 cm). Ser utrzeć z 6 łyżkami cukru pudru i ekstraktem z wanilii. Żelatynę rozpuścić w 1/3 szklanki gorącej wody i przestudzić. Wystudzoną, ale wciąć płynną żelatynę wlewać cienką strużką do sera cały czas miksując. Masę serową podzielić na dwie części. Do jednej dodać 2 łyżki kakao i 1 łyżkę cukru pudru. Zmiksować. Kakaową masę wyłożyć na biszkopty. Truskawki umyć, osuszyć i pozbawić szypułek. Poukładać na masie kakaowej. Na truskawki wyłożyć jasną masę serową i równomiernie rozprowadzić. Tortownicę lekko wstrząsnąć o blat, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Wstawić do lodówki na 1 godzinę do stężenia. Galaretkę truskawkową rozpuścić w 400 ml wody, całkowicie wystudzić i tężejącą wylać na sernik. Ponownie wstawić do lodówki (najlepiej na całą noc). Śmietanę ubić na sztywno z cukrem i śmietan fiksem. Wierzch sernika udekorować plasterkami truskawek i bitą śmietaną. Smacznego! 

 

czwartek, 25 kwietnia 2013

Koktajl z awokado i selera naciowego z miętą

Zmiksowane owoce i warzywa to idealne propozycja na śniadanie! Koktajle... mam na nie ogromną ochotę i rozpoczynam nimi każdy wiosenny poranek. Zastępują mi śniadanie i wspaniale smakują. Dziś kombinacja smaków. Kremowe awokado w towarzystwie selera naciowego i orzeźwiającej mięty. Wypiłam z przyjemnością i nabrałam ochoty na więcej. Wam też polecam spróbować :)



Składniki:
500 ml zimnego mleka
1 dojrzałe awokado
2 łodygi selera naciowego
2 małe dojrzałe banany
1/2 łyżki miodu akacjowego
2 łyżki posiekanej świeżej mięty
sok z połówki pomarańczy
 


Banany obrać ze skórki i pokroić na mniejsze kawałki. Awokado przekroić na pół wyciągnąć pestkę, a miąższ wybrać za pomocą łyżeczki. Seler naciowy oczyścić z włókien i pokroić na mniejsze kawałki. Dodać mleko, miód, sok z pomarańczy oraz posiekaną miętę. Wszystko zmiksować. Podawać zaraz po przygotowaniu. Smacznego!

wtorek, 23 kwietnia 2013

Sałatka ze szpinakiem, awokado i żurawiną

Ta sałatka była wynikiem kompletnej improwizacji. Miałam ochotę coś zjeść - coś lekkiego i smacznego. Postawiłam na sałatkę. O tej porze roku zajadam się nimi często, bo kolorowych warzyw nie może zabraknąć w mojej kuchni. Ta sałatka jest lekka, kolorowa i bardzo smaczna. 



Składniki:
80 g świeżego szpinaku (baby)
10 pomidorów koktajlowych
1/4 kostki sera feta
1/2 awokado
1 łodyga selera naciowego
2 łyżki suszonej żurawiny
sól morska (do smaku)
świeżo zmielony czarny pieprz
1 łyżka oleju lub oliwy z oliwek
1/2 łyżki soku z cytryny



Szpinak umyć, osuszyć i ułożyć na talerzu. Dodać pokrojone na połówki pomidory koktajlowe, pokrojoną w kostkę fetę i plasterki selera naciowego. Awokado pokroić w kostkę i skropić sokiem z cytryny. Dodać do sałatki. Sałatkę posypać żurawiną. Z oleju (oliwy) soli, pieprzu i soku z cytryny zrobić dressing. Dressingiem polać sałatkę. Podawać od razu po przygotowaniu. Smacznego! 

 


poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Jajka ze szpinakiem i szynką zapiekane w kokilkach

Śniadania nie muszą być nudne! Ten najważniejszy posiłek w ciągu dnia, warto urozmaicać i nadawać mu wyjątkowego charakteru. Moje dzisiejsze śniadanie było kolorowe i pyszne. Jajka to jedne ze składników, który zawsze jest w mojej kuchni. Przygotowuję je na wiele sposobów. Czasem mam ochotę na klasyczną jajecznicę, czasem na jajka w koszulkach, innym razem na klasyczny omlet. Dziś zagościły u mnie jajka zapiekane w piekarniku. Było pysznie :)



Składniki:
2 jajka
garść liści świeżego szpinaku
4 plasterki szynki szwarcwaldzkiej 
4 pomidory koktajlowe
ser feta 
1/2 łyżeczki masła
świeżo zmielony czarny pieprz
szczypior (do podania)




Kokilki wysmarować masłem. Na dnie ułożyć na krzyż po dwa plasterki szynki. Dodać liście szpinaku, przekrojone na pół pomidory koktajlowe i ostrożnie wbić jajko. Dodać ser feta i przyprawić pieprzem. Kokilki wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 5-10 minut, do ścięcia się białka. Jajka podawać posypane szczypiorem z kromką podpieczonego chleba lub z tostem. Smacznego!

niedziela, 21 kwietnia 2013

Na dobry początek dnia. Owocowa owsianka z orzechami

Uwielbiam płatki owsiane chyba pod każdą postacią. Tak w domowej granoli, pożywnej owsiance z dodatkami jak i w ciastach, ciasteczkach czy muffinkach. Zawsze mam pełen słoik płatków owsianych w domu, aby móc przygotować pożywne śniadanie, upiec zdrowe ciasto czy ciasteczka. Dziś na niedzielne śniadanie zrobiłam owsiankę na słodko z truskawkami, kiwi i pomarańczą. Wyszło pysznie...


Składniki:
250 ml mleka 
3 łyżki płatków owsianych
1 kiwi
5 truskawek
1/2 pomarańczy
orzechy laskowe
szczypta soli
2 łyżeczki miodu
gorzkie kakao (do posypania)







Mleko podgrzać. Wsypać płatki, dodać szczyptę soli i gotować na wolnym ogniu przez kilka minut cały czas mieszając. Zdjąć z ognia dodać miód. Wymieszać. Owsiankę przełożyć do miski, dodać orzechy, obrane i pokrojone kiwi i pomarańczę oraz truskawki. Posypać gorzkim kakao. Podawać od razu. Smacznego! 

sobota, 20 kwietnia 2013

Czy dieta może być przyjemna? Recenzja książki "Dieta Agaty"

Są takie książki kulinarne, do których sięga się często i z przyjemnością. Są takie, które od pierwszych stron pobudzają zmysły, wzmagają apetyt i zachęcają do kulinarnych eksperymentów. Są też takie, jak ta wydana niedawno przez Wydawnictwo Publicat - "Dieta Agaty", która zawiera w sobie to wszystko...i znacznie więcej. 


Ta książka zauroczyła mnie już w momencie, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam jej okładkę. Ciepła, uśmiechnięta buzia autorki skutecznie zachęca do przeglądnięcia wnętrza tej publikacji. Agata Jędraszczak jest autorką kulinarnego bloga kuchniaagaty.pl oraz prowadzącą programy kulinarne na antenie kanału Kuchnia +, a obecnie także autorką tej pełnej inspiracji książki. 
"Dieta Agaty" to książka z przepisami na lekkie, niskokaloryczne, ale przede wszystkim zdrowe posiłki. Taka kuchnia jest mi bardzo bliska i wiele z zamieszczonych tu potraw (w takiej czy innej formie) stale gości na moim stole


W książce znajdziecie 120 zdrowych i smacznych przepisów na śniadania, przekąski i przystawki, sałatki, zupy i dania główne oraz ciasta, desery i napoje. Przepisy przedstawione w książce są nieskomplikowane i łatwe w przygotowaniu. Z ich wykonaniem z pewnością poradzą sobie osoby, które swą przygodę z gotowaniem dopiero zaczynają. Składniki wykorzystane w przepisach są ogólnodostępne. Przepisy z kolei, jak sama autorka podkreśla, pozbawione są skomplikowanych technik kulinarnych. Wielkim plusem książki są apetyczne zdjęcia, umieszczone przy każdym z przepisów. Ciekawe kadry, soczyste kolory i umiarkowana stylizacja sprawiają wrażenie naturalności i skutecznie pobudzają apetyt.
Każdy przepis poprzedza krótki opis oraz liczba porcji i kaloryczność potrawy. Przejrzysty układ stron i jasna kolorystyka są dużym atutem tej publikacji. 
Niech nie zwiedzie Was jednak słowo dieta w tytule. Nie o restrykcyjną dietę tu chodzi, ale o zdrowy, rozsądny sposób odżywiania. Na próżno, szukać tu przepisów na "sycące" posiłki pokroju tych, w których sałatka z liścia szpinaku, krążka marchewki i źdźbła szczypiorku ma zapewnić utratę 5 kg dziennie. 
"Dieta Agaty", to kuchnia pełna smaków i aromatów, kuchnia łącząca wartościowe składniki i serwująca dania lekkie i zdrowe, czyli takie, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie każdego z nas, bez względu na to, czy akurat chcemy zgubić zbędne kilogramy czy słowo dieta jest nam zupełnie obce. Co więcej, autorka w pełni świadoma licznych pokus, które czyhają na każdego z nas, przygotowała świetną alternatywę dla tłustych i kalorycznych fast foodów w postaci zdrowych domowych hamburgerów, pizzy w wersji light czy dań z makaronem w roli głównej. Jest to książka z przepisami odpowiednio skomponowanymi i przemyślanymi. Książka w której zebrane zostały przepisy na kuchnię zdrową i lekką którą można, a wręcz powinno się stosować nie tylko w przypływie chwilowego kaprysu, ale na stałe - konsekwentnie i sumiennie.
Książką jestem szczerze oczarowana i chciałabym w niedługim czasie zobaczyć jej kontynuację, nie ze 120 smakowitymi daniami, ale z nieskończoną ilością równie inspirujących przepisów na potrawy lekkie, zdrowe a zarazem smaczne. 

Autor: Agata Jędraszczak
Tytuł: "Dieta Agaty"
Wydawnictwo: Publicat
Stron: 176
Okładka: twarda
Format: 265x205 mm
Cena: 39,90 zł

Książkę miałam przyjemność zrecenzować dla Was dzięki uprzejmości:



piątek, 19 kwietnia 2013

Koktajl bananowy z kawą

Tego mi dzisiaj trzeba. Pożywnego i poprawiającego humor koktajlu. Jest w nim wszystko co lubię, a jego przygotowanie nie zajmuje więcej niż 5 minut. Pyszne połączenie składników, które skutecznie poprawiają nastrój :) W wersji dla dzieci wystarczy zrezygnować z dodatku kawy i zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z dodatku cukru. Będzie pysznie :) 


Składniki:
300 ml maślanki
1 duży dojrzały banan
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1 czubata łyżeczka gorzkiego kakao
2 łyżeczki cukru trzcinowego





Wszystkie składniki umieścić w blenderze i dokładnie zmiksować. Podawać od razu po przygotowaniu lub po uprzednim schłodzeniu. Smacznego!

czwartek, 18 kwietnia 2013

Wiosenna sałatka z jajkiem i szynką z sosem chrzanowym

Uwielbiam sałatki. Szczególnie te lekkie, wiosenne. Kolorowe i pełne witamin. Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca z utęsknieniem wypatruje świeżych warzyw. Idealna sałatka na pożywne i pyszne śniadanie :)

Składniki:
100 g mixu sałat (z sałatą rzymską, endywią, cykorią) 
2 jajka na twardo
1/4 ogórka wężowego
4 rzodkiewki
1 gruby plaster szynki z indyka
1 dymka ze szczypiorem
Sos:
2 łyżki jogurtu naturalnego greckiego
2 łyżeczki majonezu
1 1/2 łyżeczki chrzanu
sól morska
świeżo zmielony czarny pieprz




Sałatę ułożyć na talerzu. Jajko pokroić na ósemki, rzodkiewki i ogórka na półplasterki, szynkę w kostkę. Wszystkie składniki ułożyć na sałacie. Dodać posiekaną dymkę. Składniki sosu połączyć. Sosem polać sałatkę. Podawać od razu. Smacznego! 

Rady: Jeśli sałatka ma być bardziej dietetyczna można pominąć majonez w sosie.
Dla wyostrzenia smaku można dodać do sałatki mieszankę pikantnych kiełków. 



Zielony koktajl ze szpinakiem. Bomba witaminowa.

Idealny na śniadanie. Ten koktajl jest mocno orzeźwiający, lekko słodki i bardzo pożywny. To prawdziwa bomba witaminowa. Dostarcza organizmowi wielu cennych składników i minerałów, skutecznie gasi pragnienie, a przy tym świetnie smakuje. Skusicie się?  :)


Składniki:
2 duże pomarańcze
3 sztuki kiwi
70 g świeżego, młodego szpinaku (odmiana baby)
200 ml wody mineralnej niegazowanej 
1 łyżeczka soku z cytryny
2 łyżeczki cukru trzcinowego (opcjonalnie)




Szpinak umyć i wrzucić do blendera. Dodać świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy (z miąższem) i obrane, pokrojone na kawałki kiwi. Wlać wodę, sok z cytryny i ewentualnie cukier. Wszystko dokładnie zmiksować. Przed podaniem schłodzić lub do gotowego koktajlu dodać kostki lodu. Smacznego! 

 

środa, 17 kwietnia 2013

Kluski na parze (pampuchy) z sosem jagodowym i truskawkami

Jeden ze smaków dzieciństwa. Parowce, zwane również kluskami na parze, pampuchami czy buchtami są dziecinnie proste w przygotowaniu. Podane z sosem jagodowym i kawałkami truskawek smakują wyśmienicie. Uwielbiają je dzieciaki, uwielbiają je dorośli, uwielbia je chyba każdy, bo kojarzą się z latem, słońcem i świeżymi owocami. U mnie jadane raczej na słodko, ale z powodzeniem można podać je także z sosem mięsnym lub pieczarkowym. Wystarczy zmniejszyć ilość cukru w przepisie do 1/2 łyżki. W każdym wydaniu smakować będą wyśmienicie. Polecam! :)


Składniki:
Kluski (na około 12-14 sztuk):
500 g mąki pszennej
250 ml ciepłego mleka
40 g świeżych drożdży
3 łyżki cukru
3 łyżki stopionego masła
2 małe jajka
szczypta soli
Sos jagodowy:
300 ml naturalnego jogurtu greckiego
150 ml śmietany 30%
2 łyżki cukru pudru
1/2 szklanki jagód (mogą być mrożone)
Dodatkowo:
250 g truskawek





Kluski na parze: Do naczynia wlać ciepłe (ale nie gorące) mleko. Dodać cukier i łyżkę mąki. Dodać pokruszone drożdże. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do podrośnięcia na około 10-15 minut. Mąkę przesiać do miski dodać sól i rozkłócone jajka. Wlać podrośnięte drożdże i zagniatać ciasto. W tracie zagniatania dodać stopione masło. W razie potrzeby podsypać mąką. Wyrobić luźne elastyczne ciasto, miskę przykryć ścierką i odstawić do podrośnięcia w ciepłe miejsce na około 40 minut. Ciasto powinno podwoić objętość. Podrośnięte ciasto wyłożyć na wysypaną mąką stolnicę, delikatnie rozciągnąć i za pomocą szklanki wykrawać koła. Każde koło formować w kulkę i układać w parowarze (lub w garnku wyłożonym gazą lub nakładką do parowania) zlepieniem do dołu. Parować około 10-15 minut. 
Sos: Jagody rozgnieść widelcem. Dodać jogurt, śmietanę i cukier puder. Dokładnie wymieszać. 
Kluski na parze podawać z sosem jagodowym i pokrojonymi na kawałki truskawkami. Smacznego!

Rady: Aby ułatwić sobie pracę, ciasto można zagnieść również w robocie. 
Dla wzbogacenia smaku do sosu można dodać miąższ z wanilii lub cynamon, a w wersji dla dorosłych łyżeczkę ekstraktu z wanilii. 

wtorek, 16 kwietnia 2013

Krem z pieczonej papryki z chipsami salami i paluchami

To, że uwielbiam zupy kremy już wiecie. Ale kiedy po raz pierwszy zrobiłam paprykową zupę-krem od razu zakochałam się w tym smaku. Mocno pikantna, bardzo kremowa i sycąca. Podana z chipsami salami i paluchami z bagietki świetnie sprawdzi się jako pożywny posiłek. Ostrość można dostosować do własnych preferencji. Ja, oprócz świeżo zmielonych płatków chili podkręciłam smak ostrą wędzoną papryką - ta przyprawa ma niepowtarzalny aromat i wyostrza smak niejednego dania. 


Składniki:
Krem z papryki:
4 duże czerwone papryki (ok.1,3 kg)
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
świeżo zmielona sól morska (do smaku)
1/2 łyżki słodkiej papryki
1/4 łyżeczki świeżo zmielonych płatków chili
1/8 łyżeczki ostrej wędzonej papryki 
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
świeżo zmielony czarny pieprz
1 łyżeczka cukru

Chipsy salami:
80 g plastrów salami
Paluchy:
1/2 średniej bagietki
1/2 łyżeczki słodkiej papryki




Chipsy salami: Na suchej patelni ułożyć plasterki salami. Podpiec z obu stron, do chrupkości. Wytopiony tłuszcz zachować.
Paluchy: Bagietkę pociąć na długie paluchy i posypać papryką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na kilka minut.
Krem z papryki: Papryki przeciąć na połówki, usunąć gniazda nasienne i ułożyć na blaszce. Wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piec około 40-50 minut, aż miąższ będzie miękki, a na skórce pojawią się czarne plamki. Upieczoną, gorącą paprykę przełożyć do foliowej torebki i zamknąć. Zostawić na około 20 minut. Wyciągnąć i obrać ze skórki. Na tłuszczu, który wytopił się z salami zeszklić pokrojoną drobno cebulę. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i upieczoną paprykę. Chwilę smażyć. Przełożyć do garnka, zalać ok. 1 litrem wody i gotować na wolnym ogniu około 30 minut. Doprawić chili, papryką, papryką wędzoną, solą i pieprzem. Dodać łyżeczkę cukru i łyżkę masła. Zupę zmiksować na krem. Ponownie podgrzać. Podawać gorącą posypaną posiekaną natką, z chipsami z salami i paprykowymi paluchami. Smacznego! 

Rady: Dla podkręcenia smaku do zupy można dorzucić 2 obrane ze skórki i pokrojone pomidory. 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...