niedziela, 20 stycznia 2013

Ciastka bez jaj i tłuszczu. Słodko i zdrowo.

Przepis na ciastka bananowo-kokosowe pochodzi z książki Sigrid Verbert: "Smakowite prezenty". To zdrowa propozycja na drugie śniadanie, deser czy jako przekąska w ciągu dnia. Ciastka wyszły naprawdę smaczne, sycące i nie za słodkie. Idealne dla dzieciaków lub wegan. Przepis nieznacznie zmodyfikowałam, ze względu na nie do końca jasny sposób wykonania. Lista składników pozostała bez zmian.


Składniki:
240 g mąki
4 dojrzałe banany
100 g cukru trzcinowego 
60 ml wody
3 łyżki wysuszonego orzecha kokosowego (wiórków kokosowych)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
1 laska wanilii



Banany obrać ze skórki i ugnieść tłuczkiem na pure. Zmiksować z wodą, cukrem i ziarenkami z wanilii. Dodać mąkę, sól, 2 łyżki wiórek kokosowych i proszek. Wymieszać. Ciasto przełożyć do foremki 22x22 cm (lub dowolnej mniejszej foremki) wyłożonej papierem do pieczenia, posypać 1 łyżką wiórek kokosowych i wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piec ok. 40 minut do suchego patyczka.

18 komentarzy:

  1. Dosyć,że pyszne to na dodatek zdrowe;)
    Ciekawy pomysł.;))

    OdpowiedzUsuń
  2. To coś dla mnie :) To ciasto nie tylko jest zdrowe, ale i wygląda przepysznie!

    OdpowiedzUsuń
  3. przepis zapisuję, na pewno skorzystam :) tak niewiele potrzeba, aby stworzyć coś pysznego :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo chętnie wykorzystam Twój przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  5. bardzo ale to bardzo mi się podoba! Już zapisuje :)) pozdrawiam i zapraszam do siebie! Też robiłam kiedyś ciasto bez jajek i masła, a opierało się na musie jabłkowym i było mega smaczne :)

    OdpowiedzUsuń
  6. słodko, pysznie i zdrowo!:) pycha

    OdpowiedzUsuń
  7. fajny przepis i na pewno zdrowy:)

    OdpowiedzUsuń
  8. wyszedł jeden wielki zakalec :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Artur nie mam pojęcia dlaczego wyszedł zakalec. Jak widać na zdjęciu ciasto nie ma żadnego zakalca. Może to wina bananów - jeśli dałeś bardzo duże, mogło się tak stać.

      Usuń
    2. Banany były standardowych rozmiarów ;). Czy ma znaczenie, czy pieczenie z termoobiegiem czy bez?

      Usuń
    3. Hm...generalnie ciasto z dużą ilością bananów ma tendencję do bycia wilgotnym i może sprawiać wrażenie zakalca - choć w gruncie rzeczy nim nie jest. Po prostu taki jego urok. Mnie wyszło, aż nadmiar mało "zakalcowate" choć na zdjęciu w książce widać, że autorce też wyszedł lekko wilgotny spód. Czy termoobieg ma znaczenie? Chyba nie, jeśli piekłeś na termoobiegu i grzałce dolnej.

      Usuń
    4. A jeszcze jedna uwaga - jeśli pieczemy na termoobiegu zmniejszamy temp. pieczenia z reguły o 20 stopni. Jeśli ciasto z góry się spiekło - mógł zostać zahamowany proces rośnięcia (ciasto nie miało gdzie rosnąć) i mógł wyjść zakalec ;)

      Usuń
    5. Piekłem na drugim poziomie licząc od dołu (jest ich 5), program pieczenie z dołu i z góry bez termoobiegu. Nic to. Spróbuje jeszcze raz. Dziękuję za pomoc :)

      Usuń
    6. Spróbuj piec na samej dolnej grzałce, a na 5 minut przed końcem pieczenia (jeśli nie będzie zarumienione z góry) włączyć także grzałkę górną. Weź 3 duże banany, albo 4 mniejsze. Pozdrawiam i mam nadzieję, że kolejnym razem wyjdzie jak trzeba :)

      Usuń
  9. Ciasto wyszło lekkie, puszyste i nie za słodkie.
    W smaku mocno bananowe - polecam i dziękuję za przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Mnie też wyszedł zakalec :/

    OdpowiedzUsuń
  11. co zamiast wiórków które są tłuszczem? ciasto miało być bez tłuszczu przecież?

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że odwiedziłeś moją stronę. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...