niedziela, 23 kwietnia 2017

Najlepsza domowa tortilla (placki)

Są takie półprodukty, którymi ratujemy się kiedy brakuje czasu. Są też takie, które warto przygotować samemu, choćby ze względu na smak, nieporównywalny z produktami dostępnymi w sklepie. Tortilla jest jednym z nich. Domowe placki do tortilli to kwestia kilku składników i niewielkiego nakładu pracy. Cała filozofia jej przygotowania polega właściwie na bardzo cienkim rozwałkowaniu ciasta oraz odpowiednim czasie smażenia. Domowe placki można wykorzystać na wiele sposobów. Przygotowując pysznie nadzianą przekąskę, imprezowe roladki (pomysł na nie podam w kolejnym poście), quesadillę czy dodatek do wszelkiego rodzaju dipów czy potraw (choćby zupy meksykańskiej, na którą przepis znajdziecie tutaj KLIK). Koniecznie wypróbujcie ;) 



Składniki (na ok. 5 sztuk o średnicy ok. 27-28 cm):
300 g mąki pszennej
150 ml gorącej wody 
1/2 łyżeczki soli
3 łyżki oliwy z oliwek 



Mąkę przesiać do miski. Dodać sól i oliwę, wymieszać. Mieszając łyżką stopniowo dolewać gorącą wodę. Ciasto zagnieć rękami do czasu, aż będzie gładkie i elastyczne (ok. 5 minut). Miskę przykryć ściereczką i odstawić na ok. 20 minut, aby ciasto odpoczęło. Podzielić na 5 równych części. Pozostałe 4 ponownie umieścić w misce i przykryć ścierką, aby nie wyschło. Z jednej porcji ciasta uformować kulę i lekko ją spłaszczyć, rozwałkować (ewentualnie lekko podsypując mąką), na bardzo cienki prawie przeźroczysty okrąg o średnicy patelni (u mnie ok. 28 cm). Rozwałkowaną tortillę smażyć na dobrze nagrzanej, suchej patelni z każdej strony po ok. 1 minucie. Pilnować, aby ciasto zbytnio się nie zarumieniło. Tortillę przełożyć na talerz i przykryć spryskanym wodą ręcznikiem papierowym, nakryć drugim talerzem. W ten sam sposób usmażyć kolejne tortille. Smacznego! 


Rady: Ilość wody dodanej do ciasta zależy od wilgotności mąki. Należy więc dodawać ją stopniowo i zagniatać, do uzyskania elastycznego ciasta. 
Gorąca wody ma za zadanie zaparzenie mąki, dzięki czemu będzie bardziej podatne na wałkowanie. 
Tortilla podczas smażenia ma tendencję do kurczenia się. Można więc rozwałkować okrąg nieznacznie większy niż średnica patelni.
Bardzo ważne jest cienkie rozwałkowanie ciasta, podczas smażenia ciasto nieznacznie zwiększy grubość. Zbyt grube placki ciężko będzie zwinąć po upieczeniu. 
Jeśli chcemy uzyskać idealne okręgi można rozwałkować większą porcję ciasta i wykroić okrąg za pomocą dużego, obiadowego talerza. 
Podczas smażenia na cieście pojawią się pęcherze oraz ciemniejsze kropki, jeśli są zbyt ciemne, należy zmniejszyć gaz. 
Tortillę należy smażyć krótko, cały czas pilnując, aby się nie zarumieniła. Zbyt przepieczona będzie twarda i ciężko będzie ją zwinąć. 
Każdą tortillę po upieczeniu należy przełożyć zwilżonym ręcznikiem i od razu przykryć talerzem, aby placki złapały wilgoć, dzięki czemu pozostaną miękkie i elastyczne.
Placki można przechowywać w worku strunowym w temperaturze pokojowej do dwóch dni.
Tortillę można także zamrozić, przekładając każdą z nich kawałkami papieru do pieczenia i zamykając szczelnie w strunowy, plastikowy woreczek. 

5 komentarzy:

  1. Witaj! Jesteśmy zbiorem blogów kulinarnych, promującym przepisy blogerów. Dołączyło do nas już przeszło 1000 blogerów (posiadamy łącznie bazę 1,5 miliona użytkowników na FB). Miło by nam było, jeśli zechciałabyś dodać swojego bloga do naszego Katalogu Smaków. Serdecznie zapraszamy do rejestracji na : www.katalogsmakow.pl (należy kliknąć w "MOJE KONTO" w prawym górnym rogu strony. Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie takiego przepisu szukałam na domowe tortille. Na pewno wypróbuję!

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że odwiedziłeś moją stronę. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...