poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Ciasto leśny mech

Leśny mech, to ciasto, które nie tylko kusi wyglądem, ale i smakiem. Puszyste, wilgotne i...w prawdziwie wiosennych kolorach. Swoją zieleń zawdzięcza dodatkowi liści szpinaku. Jeśli teraz czytając to, właśnie się skrzywiliście, zapewniam Was, że niesłusznie. Ciasto jest nie tylko bardzo efektowne, ale także smaczne. Z pewnością, po spróbowaniu, będziecie pozytywnie zaskoczeni. Na stronach internetowych znajdziecie sporo przepisów na leśny mech, ja jednak stworzyłam własną, nieco zmodyfikowaną wersję tego ciasta. Zachęcam do spróbowania. 


Składniki: 
Ciasto: 
4 duże jajka
220 g cukru
2 łyżeczki domowego cukru waniliowego 
220 ml oleju rzepakowego
350 g mąki pszennej
2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
450 g mrożonego, rozdrobnionego szpinaku (lub ok. 250 g zmiksowanego szpinaku świeżego)
Krem: 
500 ml śmietanki 30 %
125 g serka mascarpone
3 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (opcjonalnie) 
2 opakowania śmietan-fix
Dodatkowo: 
1 mniejszy granat 




Ciasto: Szpinak rozmrozić i dokładnie odcisnąć z wody. Można dodatkowo zmiksować go z odrobiną oleju. Jeśli używamy szpinaku świeżego, miksujemy go blenderem z kilkoma łyżkami oleju. Jajka zmiksować na puch z cukrem i cukrem waniliowym. Mąkę z proszkiem przesiać. Do ubitych jajek dodawać naprzemiennie, olej oraz mąkę. Pod koniec ubijania dodać szpinak i dokładnie wymieszać. Tortownicę o średnicy 23 cm, wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno) i przelać ciasto. Piec w 180 stopniach (dolna grzałka) przez ok. 50 minut, do suchego patyczka. Ciasto całkowicie wystudzić i przekroić na 3 blaty (górny może być nieco cieńszy niż dwa pozostałe). Górny blat pokruszyć do miski. 
Krem: Śmietanę ubić z cukrem i śmietan fixem, pod koniec ubijania dodać mascarpone oraz ekstrakt. 
Wykończenie: 1/2 kremu wyłożyć na pierwszy blat i rozsmarować, przykryć drugim blatem i pozostałą porcją kremu. Wierzch ciasta posypać pokruszonym trzecim blatem i pestkami granatu. Ciasto wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Smacznego! 

Rady: Blaty można dodatkowo nasączyć ponczem przygotowanym z ciepłej wody lub herbaty z dodatkiem cukru i soku z cytryny. 
Do dekoracji można użyć także innych owoców, świetnie sprawdzą się jagody, borówki lub maliny. 
Dla urozmaicenia smaku ciasta blaty można posmarować dżemem np. malinowym. 
Mąkę pszenną w cieście można zastąpić mąką krupczatką lub mąką pszenną i mąką ziemniaczaną w proporcjach: 300 g mąki pszennej i 50 g mąki ziemniaczanej. 

5 komentarzy:

  1. genialnie się prezentuje, aż ślinka cieknie,

    OdpowiedzUsuń
  2. Prezentuje się lepiej niż dobrze, pycha!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki kochana ;) Pochłonięty w oka mgnieniu także przez tych, którzy za szpinakiem nie przepadają :)

      Usuń
  3. JESt przepyszne! czesto je piekę

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że odwiedziłeś moją stronę. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...