czwartek, 23 kwietnia 2015

Pierogi z mięsem najpyszniejsze

Uwielbiam domowej roboty pierogi. Robiąc je samodzielnie dokładnie wiemy, z czego składa się farsz i ciasto. Dodatkowo, możemy dowolnie modyfikować składniki farszu i ich proporcje, według własnego gustu. Lepienie pierogów jest zajęciem czasochłonnym, ale warto od czasu do czasu poświęcić się i przygotować większą ilość. Z powodzeniem możemy je zamrozić i ugotować na szybki obiad. Te pierogi z mięsem wyszły bajecznie smaczne! Nie mogliśmy oderwać się od jedzenia...To chyba najlepszy dowód na to, że warto je zrobić. 


Składniki:
Ciasto:
500 g mąki pszennej  
250 ml gorącej wody  
2 żółtka   
1 1/2 łyżki stopionego masła  
1/2 łyżeczki soli 

Farsz:
700 ugotowanego mięsa mieszanego z rosołu (u mnie kurczak, kaczka, wołowina, indyk)
1 gotowana marchew
1 gotowana pietruszka
1/2 ugotowanego selera
1 duża cebula
rosół (ile przyjmie masa mięsno-jarzynowa)
sól (do smaku)
pieprz czarny mielony (do smaku)
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 duży ząbek czosnku
1/2 łyżki majeranku
Dodatkowo:
2 cebule
2 łyżki oleju
szczypta cukru




Farsz: Mięso wraz z jarzynami zmielić w maszynce lub zmiksować w robocie. Farsz doprawić solą, pieprzem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, majerankiem i gałką muszkatołową. Dodać odrobinę rosołu, aby masa była wilgotna. 
Ciasto: Składniki ciasta na pierogi zagnieść ręcznie lub w robocie. Ciasto podzielić na porcje i każdą cienko rozwałkować. Za pomocą szklanki wykrawać koła. Nakładać po 1 1/2 - 2 łyżeczki farszu i dokładnie zlepiać brzegi. Pierogi gotować w osolonej wodzie z dodatkiem oleju do wypłynięcia i dodatkowo 3-4 minuty. 
Na patelni, na oleju z dodatkiem masła zeszklić pokrojone w drobną kostkę cebule, w trakcie smażenia dodać szczyptę cukru. Pierogi podawać gorące, okraszone zarumienioną cebulą. Smacznego! 



18 komentarzy:

  1. Co ja bym dala za takiego teraz !!! Piekne i pyszne !

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie robiłam ruskie i wypróbowałam przepis na ciasto z tego wpisu - byłam ciekawa ciasta z samych żółtek. Wyszło bardzo dobre, miękkie, ale nie rozklejające się w gotowaniu. Na mięsko przyjdzie jeszcze czas :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przypomniał mi się smak pierogów mojej babci :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak przygotowuje Pani pierogi do zamrożenia? Ja mam z tym problem, czasami się sklejają przez co po rozmrożeniu i ugotowaniu pękają i farsz się wylewa. Czy gotować je przed zamrożeniem czy nie, a potem wyłożyć na talerz i czy wymieszać w jakimś oleju?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świeże, dobrze sklejone pierogi układam luźno (tak, aby się nie stykały) na tacce lub talerzu i wstawiam do zamrażalki. Jak są już lekko zamrożone zsypuję do woreczków i zamrażam całkowicie.Dzięki temu każdy pieróg zamrożony jest osobno, nie są posklejane i łatwo ugotować tyle sztuk ile potrzebujemy. Potem wrzucam zamrożone! pierogi na wrzącą wodę i gotuje (mieszając lekko po spodzie garnka tylko na samym początku) na średnim gazie. Jeśli były dobrze zlepione nie ma szans, że się rozkleją. Nie wolno tylko rozmrażać ich przed gotowaniem ;)

      Usuń
  5. Zagęścić, mąka owsiana z płatków plus dwa jajka będą smaczniejsze

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja właśnie dziś robię, tzn nastawiłam mięso, mieszankę mam różnych, nie raz tak robiłam i wychodzą pyyyyszota
    Dobrze właśnie mięsko gotować z warzywami,potem też zmielić razem z mięsem, smak rewelka

    OdpowiedzUsuń
  7. Jutro zabiorę się to napiszę jak wyszły

    OdpowiedzUsuń
  8. Apetycznie wyglądają, nowością są dla mnie same żółtka

    OdpowiedzUsuń
  9. Wyglądają pysznie jutro postaram się je zrobić

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że odwiedziłeś moją stronę. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...