niedziela, 30 września 2012

Grissini z ziarnami

Pyszne! Idealne do piwa lub innego dowolnego trunku. Mega chrupiące i kruche. Paluszki chlebowe, których przyjemność jedzenia nie ma końca...bo są aż 40 centymetrowe. Do paluszków możecie dodać ulubione dodatki: zioła, chili, gruboziarnistą sól, boczek, ser...możliwości jest wiele, a każda dobra. Choć są pracochłonne i wymagają sporej cierpliwości warto je upiec, choćby dlatego, że smakują wyśmienicie, bo...domowo. 


Składniki (na około 30 sztuk):
320 g mąki pszennej
4 g drożdży instant
140 ml wody
30 ml oleju
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
Dodatki:
1 łyżka wody
5 łyżek sezamu
5 łyżek siemienia lnianego 







Drożdże zalać ciepłą wodą i dodać cukier. Odstawić w ciepłe miejsce na około 10 minut. Mąkę wymieszać z solą, dodać olej i podrośnięte drożdże. Wszystko wyrobić za pomocą miksera lub ręcznie, na gładkie elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić na około 1 godzinę do podrośnięcia. Wyrośnięte ciasto podzielić na pół i rozwałkować na bardzo cienki prostokąty o grubości około 0,5 cm. Ciasto posmarować wodą. Posypać obficie sezamem i siemieniem. Docisnąć ziarna do ciasta. Ciasto pokroić na długie cienkie (1 cm) paski. Boki zawinąć w ślimaczki, a całość skręcić w spiralę, okręcając obydwa końce w przeciwnym kierunku. Paluszki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na około 10-12 minut. Pilnować czasu, aby się nie przypaliły. Smacznego! 

sobota, 29 września 2012

Brzoskwiniowe niebo

Ostatnio dopadła mnie wena pieczenia :) Pomysł na ciacho z brzoskwiniami powstał w mojej głowie w ułamku sekundy. Miałam ochotę na ciemny biszkopt, soczyste brzoskwinie i delikatną piankę, okraszoną deszczem startej czekolady. Nie pozostało nic innego jak wyczarować takie ciacho i cieszyć się jego smakiem do woli. Ciasto jest lekki i puszyste, bardzo smaczne, nie za słodkie i znika w mgnieniu oka :)

 

Składniki:
Biszkopt:
5 dużych jajek
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 czubate łyżki kakao
Pianka:
1/2 litra śmietany 30%
2 galaretki cytrynowe
300 ml wody
Dodatkowo:
1 puszka brzoskwiń
50 gram gorzkiej czekolady
1 łyżeczka masła
1 łyżka bułki tartej




Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywno, stopniowo dosypując cukru. Dodawać po 1 żółtku nie przerywając ubijania. Kiedy jajka się połączą. Dodawać przesiane mąki z proszkiem i kakao i dokładnie, ale delikatnie wymieszać. Masę wylać do formy wysmarowanej masłem i wysypanej bułką. Wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec około 30 minut, do suchego patyczka. Galaretki rozpuścić w 300 ml wody i przestudzić. Dobrze schłodzoną śmietanę ubić na sztywno. Powoli dolewać galaretki, cały czas ubijając. Wystudzony biszkopt nasączyć kilkoma łyżkami syropu z brzoskwiń. Na biszkopcie poukładać cząstki brzoskwiń. Na brzoskwinie wyłożyć śmietanową piankę. Wyrównać i obficie posypać startą gorzką czekoladą. Schłodzić w lodówce. Smacznego! 

piątek, 28 września 2012

Spaghetti z klopsami w pikantnym sosie pomidorowym

Bardzo sycące danie! Idealne na jesienne dni, kiedy potrzebujemy większego kalorycznego doładowania i rozgrzewającego dania. Za oknem szaro, a na talerzu kolorowo i smacznie :) 


Składniki:

400 g makaronu spaghetti
Klopsy:
500 gram mięsa mielonego z indyka
1 jajko
1 czerstwa bułka
1/2 szklanki mleka
sól lub domowa jarzynka
świeżo zmielony czarny pieprz
1 mała cebula
1 łyżka wody
Sos:
800 g pomidorów (mięsistych)
1 mała papryczka chili 
1 ząbek czosnku
2 łyżeczki cukru
1 łyżka koncentratu pomidorowego
sól
pieprz
1 łyżka świeżej posiekanej bazylii
Dodatkowo:
2 łyżki mąki
2 łyżki oleju
wiórki parmezanu lub sera pecorino 




Czerstwą bułkę namoczyć w mleku i odcisnąć. Do mięsa dodać bułkę, jajko, posiekaną drobno cebulę, sól lub domową jarzynkę, pieprz i wodę. Wyrobić masę. Formować małe klopsiki i obtoczyć je w mące. Wrzucić na dobrze rozgrzany olej i smażyć na rumiano z każdej strony. Przełożyć do miski.
Pomidory ponacinać na krzyż sparzyć i obrać ze skórki. Wyciąć szypułki. Wrzucić do wysokiego naczynia, dodać cukier, koncentrat, bazylię, czosnek przeciśnięty przez praskę, sól i pieprz oraz pokrojoną drobno i pozbawioną nasion papryczkę chili. Wszystko zmiksować na gładki sos. Sos przelać na patelnię chwilę dusić do zredukowania się płynu i zagęszczenia, dołożyć klopsiki i dusić około 10 minut, co jakiś czas mieszając.
Makaron ugotować al dente i podawać z klopsikami w sosie pomidorowym. Posypać wiórkami parmezanu. Smacznego! 

czwartek, 27 września 2012

Sałatka z kuskusem i tuńczykiem

Co zabrać na drugie śniadanie do pracy kiedy klasyczne kanapki już się przejadły? Sałatki są świetnym rozwiązaniem. Jeśli będą odpowiednio skomponowane dostarczą sporej dawki energii i zasycą do pory obiadu. Dziś propozycja na sałatkę ekspresową. Taką, którą można przygotować dosłownie w 5 minut, między porannymi przygotowaniami. Energia gwarantowana :)



Składniki:
4 łyżki kaszy kuskus
1/2 puszki tuńczyka w oleju w kawałkach
10 pomidorów koktajlowych
1 łyżka zielonych oliwek
1 mała czerwona cebula
1/4 opakowania sera feta
sól
świeżo zmielony czarny pieprz



Kuskus zalać wrzątkiem w proporcji 1:1. przykryć i odstawić na 5 minut. Tuńczyka odsączyć z zalewy, pomidorki pokroić na połówki, cebulę w kostkę, oliwki na mniejsze kawałki. Wszystko wymieszać z przestudzoną kaszką kuskus, dodać fetę i doprawić do smaku. Smacznego! 

wtorek, 25 września 2012

Ciasto na muffiny i nieskończona ilość wariacji

Dziś przepis na ciasto na muffiny, które możecie przygotować naprawdę w mgnieniu oka i dorzucić do nich ulubione dodatki. Mnie zajmuje to około 7 minut, więc wszystkich, którym wydaje się, że pieczenie muffin zabiera bardzo dużo czasu, zapewniam, że nie zajmuje to dłużej niż jedna przerwa reklamowa w czasie ulubionego filmu lub wyprawa do sklepu po ulubione ciasteczka.


Składniki (na 12 sztuk):
Składniki suche:
1 1/2 szklanka maki (szklanka 250 ml)
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru waniliowego
Składniki mokre:
1 jajko
1/2 szklanki mleka
1/3 szklanki oleju (można dać trochę więcej)


Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Suche składniki wymieszać w dzbanku. Mokre składniki roztrzepać w misce. Do suchych składników dodać mokre, wymieszać niedbale, tylko do połączenia się składników. Formę do muffin wypełnić papilotkami. Ciasto wlewać z dzbanka (to wersja ekspresowa) do papilotek do 2/3 wysokości. Piec około 20-25 minut do suchego patyczka. Smacznego! 

Do ciasta można dodać ulubione owoce większe (pokrojone w drobną kostkę): jabłka, gruszki, nektarynki, brzoskwinie lub owoce drobne: jagody, maliny, wiśnie itp. Owoce dodać po połączeniu składników suchych z mokrymi. 
Można także dodać ulubiony aromat do ciast, skórkę startą z cytryny, limonki lub pomarańczy, cynamon, posiekane orzechy, rodzynki, wiórki kokosowe, posiekaną czekoladę, kandyzowane owoce itp. 

poniedziałek, 24 września 2012

Rozgrzewająca zielona zupa-krem

Lubię zupy kremy. Na tą porę roku są idealne - pożywne, sycące i rozgrzewające. Nadmiar cukinii z ogródka spożytkowałam już do przygotowania pysznego pasztetu, świetnej tarty warzywnej oraz ciasta z jej dodatkiem. Dziś przyszła kolej na pyszną zupę - krem z cukinii. Dobrze doprawiona z dodatkiem delikatnego masła i szczyptą ziół, a przy tym ekspresowa w wykonaniu potrafi urzec swą prostotą i smakiem. Mnie urzekła....A Was? Jeśli jeszcze jej nie jedliście koniecznie spróbujcie! 


Składniki:
1 kg cukinii 
1 duża cebula
1 duży (lub dwa małe) ząbki czosnku
2 łyżki masła
szczypta cukru
sól (do smaku)
świeżo zmielony pieprz ziołowy
1 łyżka świeżego tymianku (lub 1/2 łyżki suszonego)
3 liście lubczyku
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
Dodatkowo:
grzanki lub groszek ptysiowy (do podania)


Cebulę pokroić w piórka. Masło rozpuścić w garnku i wrzucić cebulę. Dusić do zeszklenia z odrobiną cukru i soli. Cukinię (nie obraną) pokroić na drobną kostkę. Wrzucić do zeszklonej cebuli i chwilę smażyć. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, ziele i liść. Zalać około 1 litrem wody. Gotować około 15-20 minut. Dodać tymianek, lubczyk, doprawić do smaku. Wyciągnąć ziele i liść i zmiksować zupę na krem. Chwilę podgotować i ponownie doprawić. Podawać gorącą z czosnkowymi grzankami lub groszkiem ptysiowym. Smacznego! 

sobota, 22 września 2012

Ciasto fale Dunaju

Długo zbierałam się do zrobienia tego ciacha...choć tak bardzo je lubię :) Chyba moja podświadomość odwodziła mnie od tego zamiaru w obawie przed pożarciem przeze mnie połowy blaszki :) Choć ciasto wyszło bajecznie pyszne, to ograniczyłam się tylko do jednego kawałka. Resztę rozdam albo podsunę na deser moim chłopakom. Niech zjedzą wszystko, by nie naszła mnie nieodparta pokusa skosztowania choćby kawałeczka :) Fale Dunaju wyszły pyszne, idealnie puszyste z soczystymi owocami i pysznym kremem....Czego chcieć więcej? 



Składniki:
Ciasto:
250 g masła (82 % tłuszczu)
180 g cukru pudru
3 łyżeczki cukru waniliowego
5 dużych jajek
350 g mąki tortowej
2 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
60 ml mleka
2 łyżki gorzkiego kakao
Owoce: 
3 duże jabłka (można użyć wiśni, gruszek, brzoskwiń, śliwek - także z kompotu)
Krem:
200 g masła (82% tłuszczu)
1 opakowanie budyniu śmietankowego
400 ml mleka
6 łyżek cukru pudru
Polewa:
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady (50 g)
3 łyżki mleka lub śmietanki kremówki 
Dodatkowo:
1 łyżeczka masła
bułka tarta (do formy)



Ciasto: Masło w temperaturze pokojowej utrzeć na puszystą masę razem z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. 
Cały czas ucierając dodawać po jednym jajku. Kiedy jajka połączą się z masłem dodawać po łyżce mąki wymieszanej z proszkiem do pieczenia. Pod koniec dodać mleko i chwilę miksować. Połowę ciasta wylać na blaszkę (28x24 cm) wysmarowaną masłem i wysypaną bułką. Do drugiej części dodać kakao i zmiksować. Ciemne ciasto rozłożyć równomierniej na jasnym. Na wierzch ciemnego ciasta poukładać jabłka (obrane, pozbawione gniazd nasiennych i pokrojone w kostkę). Delikatnie docisnąć. Ciasto wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec około 45 minut do suchego patyczka. 
Przygotowanie kremu: Budyń ugotować według przepisu na opakowaniu z użyciem 400 ml mleka. Wystudzić. Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodawać po łyżce budyniu i ucierać. Masę wyłożyć na cieście.
Polewa: Czekoladę z dodatkiem mleka lub kremówki rozpuścić w kąpieli wodnej. Gotową przestudzoną polewą polać ciasto. Schłodzić w lodówce przynajmniej przez 2 godziny. Smacznego! 

czwartek, 20 września 2012

Miodowe mini bułeczki

Półkruche półeczki miodowe to świetna propozycja na drugie śniadanie do szkoły lub pracy. Posmarowane prawdziwym masłem smakują wybornie. Bułeczki są naprawdę mini, więc jeśli chcecie sobie nimi pojeść proponuję zrobić podwójną porcję :) 



Składniki:
285 g mąki pszennej + mąka do podsypania
75 g masła
1 jajko
2 łyżki miodu
70 ml mleka
1 łyżka cukru
szczypta soli
1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia



Do miski przesiać mąkę z proszkiem. Dodać cukier i szczyptę soli. Masło pokroić w kostkę i dodać do mąki. Rozgnieść na kruszonkę. Jajko, mleko i miód roztrzepać. Dodać do suchych składników z masłem. Zagnieść elastyczne ciasto. Ciasto podzielić na 8 części i z każdej uformować małe bułeczki. Naciąć wierzch. Bułeczki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić na około 10 minut do piekarnika nagrzanego do 220 stopni. Bułeczki wyciągnąć i przestudzić. Zajadać same lub z masłem, nutellą czy dżemem. Smacznego!

wtorek, 18 września 2012

Silikonowe foremki nie tylko do muffin i jajka w papilotach

Silikonowe foremki do muffinek mogą mieć wiele zastosowań. Świetnie sprawdzają się nie tylko do wypieku słodkich czy wytrawnych babeczek, ale są również niezastąpione do panna cotty, przygotowania galaretek drobiowych, mini serniczków na zimno i gorąco lub właśnie do przygotowania pysznego śniadania z jajkiem sadzonym w roli głównej. Dziś nie wyobrażam sobie pieczenia bez foremek silikonowych. Są wielokrotnego użytku, łatwe się je czyści, mają wiele zastosowań, nie wymagają wstępnego natłuszczania. Same plusy. No jedyny minus dla tych foremek pozbawionych falbanki na brzegach, którą uwielbiam w wypiekach...
Dziś propozycja na jajka sadzone właśnie w foremkach do muffin. Zapraszam :)



Składniki:
4 jajka
2 pomidory (ja użyłam bananowe)
kilka listków bazylii
2 łyżki startego sera pecorino 
świeżo mielona sól morska
świeżo mielony pieprz ziołowy
świeżo mielona chili w płatkach




Jajka rozbijamy do foremek. Na wierzch układamy pokrojonego w plasterki pomidora i liski bazylii. Doprawiamy do smaku solą pieprzem i chili. Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i zapiekamy 3-5 minut w zależności od tego czy wolimy ścięte czy płynne żółtko. Po wyciągnięciu posypujemy serem. Podajemy gorące. Smacznego! 

Śliwkowa tarta z bezą

Ostatnio chodzą za mną tarty. Te na słodko i te wytrawne. W tartach fajne jest to, że składniki farszu można dowolnie modyfikować. Dziś tarta ze śliwkami i bezą. Do jej przygotowania można wykorzystać dowolne owoce. Świetne będą gruszki, nektarynki i morele. Wszelkie modyfikacje dozwolone. 



Składniki:
Ciasto:
250 g mąki 
125 g zimnego masła
100 g cukru pudru
2 żółtka
2 łyżki zimnej wody
Nadzienie:
700 g śliwek
2 łyżki cukru
1 łyżeczka masła
1 łyżka mąki
Beza:
3 białka
szczypta soli
125 g miałkiego cukru



Ze składników ciasta zagnieść elastyczne ciasto. Zawinąć je w folię i schować do zamrażalki na około 15 minut. Śliwki pozbawić pestek. Na patelni rozpuścić masło. Na maśle chwilę podsmażyć śliwki. Dodać cukier, mąkę i smażyć do uzyskania gęstego syropu. Ciastem na tartę wyłożyć formę. Nakłuć dno widelcem i wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 15 minut do podpieczenia i zarumienienia. Z białek ze szczyptą soli ubić pianę. Stopniowo dodawać cukier i ubijać na sztywno. Na podpieczony spód do tarty wyłożyć przestudzone śliwki i zrobić kleksy z piany z białek. Wstawić do piekarnika na kolejne 15-20 minut. Beza powinna być chrupiąca z wierzchu i miękka w środku. Podawać na zimno lub na gorąco. Smacznego! 




sobota, 15 września 2012

Jesienne śniadanie.

Za oknem coraz zimniej...Pogoda robi się jesienna, deszcz i brak słońca nie zachęcają do wyjścia z domu. Postanowiłam więc rozproszyć trochę tą smutną aurę ratując się pysznym i pożywnym śniadaniem. Owsiankę uwielbiam, o czym pisałam już wielokrotnie. Niestety ostatnio czuję dziwne przesilenie i mam wrażenie, że jestem osłabiona, aby więc zmienić ten stan postanowiłam dorzucić do pysznego śniadania orzechy i mrożone jagody, aby doładować się nieco witaminami. Po takim pysznym śniadaniu, żadna pogoda nie jest straszna :)


Składniki:
300 ml mleka
4 łyżki płatków owsianych błyskawicznych
1/2 łyżki miodu
3 łyżki jagód
2 łyżki orzechów (laskowe, włoskie)
1 szczypta cynamonu 



Mleko zagotować. Wrzucić owsiankę i cały czas mieszając gotować na małym ogniu do zagęszczenia. Dodać miód, posiekane orzechy i jagody, posypać cynamonem. Podawać gorącą. 

piątek, 14 września 2012

Pomysł na obiad...Pyszna tarta warzywna.

Dziś zostawiam Wam przepis na pyszną tartę warzywną, której wyśmienity smak jest dowodem na to, że smaczne danie obiadowe niekoniecznie musi być daniem mięsnym. Mąż i synek byli zachwyceni, ale oni są raczej z tych, którzy za warzywami przepadają. Kiedyś przy okazji tarty z brokułami, na którą przepis znajdziecie tutaj, napomknęłam, że do farszu można dodać niemal wszystko, co mamy pod ręką. Nadwyżka cukinii skłoniła mnie do wykorzystania jej w tym daniu, bakłażan smętnie leżał w koszu z warzywami, podobnie jak dwa małe patisony, którym udało się urosnąć w moim ogródku...i tak powstał nowy pomysł na obiad...





Ciasto:
1 1/2 szklanki mąki
120 g masła
1 żółtko
1/2 łyżeczki soli
30 ml wody
Farsz:
1 mały bakłażan
1 mała cukinia
2 patisony
2 małe czerwone cebule
Sos:
3 jajka +1 białko
2 łyżki śmietany 18% lub jogurtu greckiego
1 szczypta gałki muszkatołowej
2/3 łyżeczki soli
2 ząbki czosnku
świeżo zmielony czarny pieprz
szczypta płatków chili
1 łyżeczka suszonego tymianku
3 łyżki startego sera pecorino 
3 łyżki startego sera gouda



Mąkę siekamy z masłem, dodajemy żółtko, sól oraz wodę i zagniatamy ciasto. Owijamy je w folię spożywczą i chowamy na ok. 30 min. do zamrażalki (lub na 1 godzinę do lodówki). Cukinię bakłażana i cebulę kroimy na plasterki. Cukinię i bakłażana solimy i odstawiamy, aby puściły sok. Patisona obieramy i kroimy na plasterki. Cukinię i bakłażana osuszamy na ręczniku papierowym. Wszystkie składniki sosu roztrzepujemy i dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, przyprawiamy. Schłodzone ciasto wyciągamy z zamrażalki i wałkujemy. Rozwałkowanym ciastem wyklejamy formę do tarty, a spód nakłuwamy widelcem. Spód wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 20 minut. Na podpieczonym spodzie układamy warzywa i polewamy je sosem. Ponownie wstawiamy do piekarnika na kolejne 25-30 minut. Podajemy na ciepło lub na zimno. Smacznego! 


czwartek, 13 września 2012

Cytrynowe placuszki z ricottą

Moje synek zażyczył sobie dziś na obiad placuszki. Pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, więc musiałam wyczarować coś ze składników, które miałam w lodówce. Hm..zapodziało się opakowanie ricotty, cytryna, resztę składników mam prawie zawsze pod ręką. Będą więc placuszki z ricottą  pomyślałam i poinformowałam o tym synka. Uśmiech na jego twarzy był tylko zapowiedzią tego co miało nastąpić po skosztowaniu owych placuszków. Synek spróbował, przybiegł do mnie i oznajmił, że takie placki z "kottą" mogę robić całe życie :) Wydaje mi się, że smakowało ;) 


Składniki (na około 15 sztuk):
250 g sera ricotta
1/2 szklanki mąki (szklanka 250 ml)
2 łyżki cukru
1 łyżeczka cukru z wanilią
1/2 łyżki skórki otartej z cytryny
4 jajka
szczypta soli
olej do smażenia (opcjonalnie)
syrop klonowy lub płynny miód (do polania)



Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli. Do sera dodać żółtka, cukier, cukier z wanilią i startą skórkę z cytryny. Zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodać przesianą mąkę i delikatnie wymieszać. Dodać 1/3 ubitej piany z białek i delikatnie wymieszać. Dodać resztę piany i wymieszać kilkukrotnie do połączenia się składników. Smażyć niewielkie placuszki (najlepiej bez tłuszczu) z dwóch stron na rumiano. Podawać polane syropem klonowym lub miodem. Smacznego! 

wtorek, 11 września 2012

Crumble ze śliwkami i jabłkami

Śliwki pod kruszonką to coś pysznego, szczególnie kiedy podamy je z kleksem ulubionych lodów lub gęstym bałkańskim jogurtem. Sezon śliwkowy w pełni, więc warto wykorzystać te owoce do przygotowania tego pysznego deseru. Ja dorzuciłam jeszcze jabłka, tak dla przełamania smaku, bo miałam akurat wielką ochotę na jabłka na ciepło. Wyszło pysznie! 




Składniki:
500 g śliwek
2 jabłka
1 łyżka masła
1 łyżka cukru
1 łyżka mąki
1 łyżeczka cynamonu
Kruszonka:
6 łyżek mąki
3 łyżki masła
3 łyżki cukru
1 łyżeczka cukru z wanilią
Dodatkowo:
lody waniliowe lub gęsty bałkański jogurt



Jabłka i śliwki oczyścić i podsmażyć przez chwilę na łyżce masła. Zasypać cukrem i wymieszać. Owoce przełożyć do kokilek i posypać, mąką i cynamonem. Z mąki, masła i cukru oraz cukru z wanilią zagnieść sypką kruszonkę. Kruszonką posypać wierzch owoców. Crumble włożyć do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec około 30-40 minut, do czasu upieczenia i zarumienienia się kruszonki. Podawać ciepłe z kleksem jogurtu lub gałką lodów. Smacznego! 



niedziela, 9 września 2012

Gołąbki mistrzowskie

Bardzo lubię gołąbki, chociaż robię je rzadko. Ich przygotowanie zabiera sporo czasu, którego ostatnio mi brakuje. Jeśli już zbiorę się do ich przygotowania najczęściej robię je z podwójnej porcji, która spokojnie zasyciłaby stado wygłodniałych facetów. Nigdy jednak nie martwię się o nadwyżkę, bo moi mężczyźni są na takie klasyki bardzo łasi...Robię je podobno mistrzowsko, ale to już nie moja opinia, a tych, którzy próbowali :) 




1 duża biała kapusta
Farsz:
1/2 kg mięsa mielonego od szynki
1/2 kg pieczarek
200 g ryżu
1 jajko
1 średnia cebula
świeżo zmielony czarny pieprz
2 ząbki czosnku
sól lub domowa jarzynka
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
1/4 łyżeczki papryki chili
Sos:  
1 kg dojrzałych pomidorów
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżki posiekanego tymianku
1/2 łyżki posiekanego majeranku
sól lub domowa jarzynka (do smaku)
1 łyżka posiekanej bazylii
ewentualnie - 2 łyżki mąki
świeżo zmielony czarny pieprz 
Dodatkowo:
masło 
olej
sól
4 liście laurowe4 ziela angielskie





Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na maśle. Pieczarki pokroić na plasterki i dorzucić do cebuli. Podsmażyć.  Do pieczarek i cebuli dodać mięso. Smażyć do miękkości. Ryż ugotować w osolonej wodzie na półtwardo.
Wszystkie składniki wystudzić i przełożyć do miski. Dobrze doprawić czosnkiem przeciśniętym przez praskę i przyprawami. Wbić jajko i wymieszać.
Z kapusty wykroić głąb. W środek po głąbie wlać odrobinę lub oleju. (W trakcie gotowania łatwiej będzie oddzielać liście). Kapustę gotować  i stopniwo ściągać liście. Twarde nerwy z liści rozbić tłuczkiem do mięsa lub wykroić. W sprawione liście kapusty nakładać farsz i zwijać w rulony. Spód garnka, w którym będą gotować się gołąbki wyłożyć wierzchnimi liśćmi kapusty. Dodać ziele angielskie i liść laurowy. Gołąbki ułożyć ciasno w garnku i zalać wywarem pozostałym z gotowania kapusty. Wierzch obłożyć resztą liści. Gotować na średnim ogniu do miękkości.
Pomidory obrać ze skórki i zmiksować na jednolite pure. Dodać przyprawy, koncentrat,  zioła, cukier i gotować na wolnym ogniu do zredukowania płynu i zagęszczenia się sosu. Jeśli trzeba zgęścić mąką rozrobioną w niewielkiej ilości wody. Gołąbki polać sosem i podawać. Smacznego! 

sobota, 8 września 2012

Półkruche ciasto ze śliwkami

Dziś zapraszam Was na pyszne, półkruche, ekspresowe ciasto według przepisu mojej mamy. Sezon na śliwki w pełni, więc i okazji do wypieków całe mnóstwo. Smak tego ciasta przywodzi na myśl błogie chwile dzieciństwa. Zapach ciasta z owocami zawsze kojarzy mi się z sobotnimi jesiennymi popołudniami. Przepis może nie jest odkrywczy, ale często istota smaku tkwi w prostocie składników...


Składniki:
1/2 kg mąki 
1 szklanka (niepełna - 250 ml) cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cukru wanilinowego
2 jajka
150 g masła
ok. 1 łyżka śmietany 18% 
cynamon
1/2 łyżeczki olejku rumowego
śliwki (lub inne twarde owoce - jabłka, gruszki itp.)





Na stolnicę przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i wymieszać z częścią cukru. Masło dodać do mąki i posiekać nożem. Jajka, resztę cukru, cukier wanilinowy i olejek roztrzepać. Roztrzepane jajka dodać do mąki z posiekanym masłem. Zagnieść ciasto. Stopniowo dodawać śmietanę. Ciasto wyrobić i ułożyć w kulę. Przeciąć na pół. Połowę ciasta rozwałkować. Przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułka tartą. Nakłuć kilkukrotnie widelcem. Pozostałą część ciasta podzielić na połowę. Jedną porcją wyłożyć boki tortownicy.Oczyszczone połówki śliwek poukładać na cieście i posypać cynamonem. Resztę ciasta pokroić na długie paski i ułożyć na cieście w formie kratki. Piec w temperaturze  180 stopni około 40-45 minut. Gorące posypać cukrem pudrem. Smacznego! 




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...