sobota, 22 grudnia 2012

Recenzja książki "Wielka księga Hildegardy z Bingen"

Dziś kolejna recenzja książki Wydawnictwa Jedność: "Wielka księga Hildegardy z Bingen". 


Książka ta, to zbiór badań jednej z najbardziej znaczących kobiet średniowiecza - Hildegardy z Bingen. Hildegarda, to wizjonerka i badaczka przyrody, lekarka i kompozytorka, która "w swoich dziełach połączyła sztukę lekarską starożytności z osiągnięciami mędrców arabskich i tradycyjną medycyną ludową".

Autorka książki zebrała dzieła średniowiecznej mistyczki i dostosowała je do współczesnego odbiorcy. 

Książka ta, to ładnie wydana publikacja w twardej oprawie. Podzielona jest na 6 głównych rozdziałów oraz indeks osobowy i rzeczowy. 
W pierwszym rozdziale przedstawiona jest sylwetka średniowiecznej mistyczki, tło historyczne oraz historia życia tej wyjątkowej kobiet. W rozdziale "Zdrowie" znaleźć można sposoby na leczenie wszelkich dolegliwości za pomocą naturalnych składników. Dowiecie się, jak dzięki kompresom z ziołowych naparów zniwelować bóle głowy, czym wyleczyć kaszel czy uciążliwą czkawkę. Znajdziecie także przepisy na domowe lecznicze olejki, a nawet maści. 
W kolejnym rozdziale poświęconym odżywianiu, który mnie bardzo zainteresował, znajdziecie ciekawostki o odżywianiu w czasach średniowiecza, a także listę produktów żywnościowych w kuchni średniowiecznej lekarki. Dowiecie się jak należy odżywiać się zgodnie z porą roku oraz poznacie zagadnienie związane ze świadomym odżywianiem. 
Rozdział poświęcony urodzie to zbiór cennych porad i sekretów jak zachować młodość i w zaciszu własnej łazienki stworzyć prywatny, domowy salon piękności. Dzięki składnikom dostępnym w ogrodach, warzywniakach czy w sadzie można przygotować własne naturalne kosmetyki od maseczek, przez toniki po maści i kompresy. Z tego rozdziału dowiecie się także o właściwościach leczniczych składników, których najczęściej używamy dziś w kuchni: ziół, warzyw i miodu. W rozdziale poświęconym kamieniom szlachetnym, zebrano liczne ciekawostki dotyczące ich oddziaływania na nasze zdrowie, a nawet życie oraz krótką klasyfikację kamieni wraz z ich charakterystyką. Ostatni rozdział poświęcony jest ogrodowi. Dowiecie się, które zioła wymagają szczególnych warunków klimatycznych, a które nie "rosną dziko".


Na ponad 300 stronach, pełnych często zaskakujących porad, każdy znajdzie coś dla siebie. Książka z pewnością ucieszy zwolenników medycyny niekonwencjonalnej oraz tych, którzy lubią dbać o swoje zdrowie i urodę poprzez wykorzystanie naturalnych składników. Książka może być świetnym prezentem dla mamy lub babci, które najbardziej docenią zawarte tu porady. Piękne wydanie, ciekawe receptury oraz sama postać średniowiecznej mistyczki - budzą wielkie zainteresowanie. Warto więc mieć tą książkę w swoim zbiorze, aby móc bliżej poznać postać jednej z najsłynniejszych kobiet średniowiecza.

Tytuł: "Wielka księga Hildegardy z Bingen. Tajemnice zdrowego życia"
Autor: Heidelore Kluge
Stron: 320
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Jedności

1 komentarz:

Bardzo się cieszę, że odwiedziłeś moją stronę. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...