sobota, 3 listopada 2012

Krupnik z kaszą jęczmienną

Tylu ilu kucharzy, tyle przepisów na krupnik :) Dla mnie krupnik koniecznie musi być z kaszą jęczmienną i nie zastąpi mi jej ani kasza manna, ani ryż. Taki krupnik pamiętam z dzieciństwa i choć wtedy za nim nie przepadałam, teraz jest jedną z najczęstszych zup jakie gotuję. Jeśli zdecydujecie się zrobić go od podstaw najpierw musicie ugotować naprawdę esencjonalny rosół drobiowo-wołowy. Jeśli zostanie Wam rosół z poprzedniego dnia idealne będzie nadawał się właśnie na tą pyszną, rozgrzewającą zupę. Jestem ciekawa jak wy robicie krupnik? Z kaszą, ryżem, a może z zupełnie innymi dodatkami? 



Składniki:
2 litry rosołu
1 marchew
1 pietruszka (korzeń)
1/2 małego selera
1 biała część pora
1 średnia cebula
3 liście laurowe
3 ziela angielskie
1 ząbek czosnku
1/4 natki pietruszki
3 liście świeżego lubczyku
świeżo zmielony czarny pieprz
sól (opcjonalnie)
100 g kaszy jęczmiennej 




Marchew, pietruszkę i seler obrać i zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Pora pokroić w talarki, obraną cebulę podpiec nad gazem. Do gotującego się rosołu dodać warzywa, czosnek, liść i ziele, lubczyk i natkę pietruszki. Kaszę przepłukać. Zalać wrzącą wodą. Pozostawić na kilka minut do napęcznienia. Dodać do zupy i gotować do miękkości. Przyprawić pieprzem i ewentualnie solą. Podawać gorącą. Smacznego! 

12 komentarzy:

  1. Ja dziś gotuję na żeberku. Nie zabraknie w nim kilku suszonych grzybów. Czasem dodaję jeszcze ziemniaczki. Poza tym Twój jest bardzo aromatyczny za sprawą warzyw i przypraw!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja swego czasu gotowałam krupnik na żeberka, sercach czy żołądkach, teraz wolę taką wersję na rosole, smaki zmieniają się podobno całe życie. Jak mam wrzucam też suszonego grzybka - na kolor i smak :)

      Usuń
  2. uwielbiam krupnik, właśnie z jęczmienną, jak u Ciebie. Niestety w domu jem go sama z mamą... bardzo lubię gdy ma grzybki i do gotowania dorzucam zawsze 5 żołądków z indyka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wywar robię na szyi z indyka. Kaszę używam perłową, średniej grubości, z przypraw dodaję liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, ze 3 suszone grzybki. Czasem kroję w b. drobną kostkę kartofle i ścieram na tarce (grubej) 1 marchew i wszystko razem gotuję. Solę tuż przed zdjęciem z ognia. U mnie w domu babcia dodawała jeszcze śmietanę, ale ja nie daję. Czasami robię krupnik na wędzonej, tylnej ćwiartce kurczaka, a wtedy pozbawiam ją kości i skóry i wtedy gotuję. Kurczak jest wtedy tzw. "wkładką mięsną".
    Miłego, ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja uwielbiam krupnik! Z kaszą jęczmienną i dużą ilością warzyw. Niestety odkąd przestałam jeść mięso nie gotuję tej zupy. Obawiam się, że na bulionie warzywnym to już nie będzie to samo :( Dorota

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja lubię krupnik z jak najdrobniejszą kaszą. Niestety, bardzo dawno go nie jadłam. Będąc dzieckiem nie lubiłam go, ale teraz mi się odwidziało. Ten aromat jest niesamowity, chyba w poniedziałek zrobię :)

    OdpowiedzUsuń
  6. W moim domu - tylko z kaszą gryczaną. I właśnie uświadomiłaś mi, jak bardzo tęskno do tego smaku :-) Kiedy byłam mała, pochłaniałam całymi talerzami.

    Pozdrawiam,
    Mrs.S.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja robie z kasza jeczmienna i na wedzonce. Zawsze :)))

    OdpowiedzUsuń
  8. taki krupnik lubię! nie jadłam go wieki :) pysznie!

    OdpowiedzUsuń
  9. suszony grzyb owszem.ćwiartka małej włoskiej kapusty wskazana.łyżeczka zmielonego ziela angielskiego,pieprzu i kozieradki też nie zawadzi.na zimne dni kilka kropel tabasco

    OdpowiedzUsuń
  10. u mnie podobnie - jak krupnik to tylko z kaszą jęczmienną :) uwielbiam ją w takiej postaci! a kaszę manną lubię tylko na słodko w postaci zupy mlecznej lub ugotowaną na mleku... Ale pamiętam jak moja babcia czasem robiła rosół z kaszą manną - zjadłam zawsze żeby nie było jej przykro, ale nienawidziłam tego połączenia :D

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że odwiedziłeś moją stronę. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...