środa, 6 czerwca 2012

Bigos mój ulubiony

Bigos, pod względem potraw budzących kontrowersje, ustępuje miejsca jedynie rosołowi. Te potrawy, choć znane i powszechnie lubiane, doczekały się wielu mniejszych lub większych modyfikacji i przez to stały się punktem spornym wśród smakoszy polskiej kuchni. Jedni przygotowują bigos z kapusty mieszanej (słodka i kiszona), inni z kolei ściśle przestrzegają określonych proporcji kapusty i mięsa. Co poniektórzy, dodają do kapusty czerwone wino, suszone śliwki czy ziarna jałowca. Smakosze bigosu dzielą się z reguły na dwie grupy. Tych, którzy lubią bigos kwaśny oraz tych, którym jego kwaśny smak zdecydowanie przeszkadza. Bez względu na to jaki bigos preferujecie, na czy go przyrządzacie i jakie składniki do niego dodajecie, powinniście pamiętać, że najbardziej aromatyczny bigos powstanie, kiedy będziemy go gotować przez trzy dni. Oto moja wersja bigosu, oczywiście na kiszonej kapuście.



Składniki:
1,5 kg kiszonej kapusty
800 g łopatki
2 laski dobrej wędzonej kiełbasy
200 g wędzonego boczku
2 cebule
1 łyżeczka cukru
1/2 szklanki suszonych grzybów (namoczonych w wodzie przez kilka godzin)
1 łyżka oleju
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
10 suszonych śliwek
3 liście laurowe
6 ziaren ziela angielskiego
6 ziaren czarnego pieprzu
5 owoców jałowca
1 łyżeczka mielonego kminku
2 łyżki majeranku
sól (do smaku)




Kapustę przepłukać. Odcisnąć z wody i pokroić na drobne kawałki. Włożyć do garnka i podlać wody. Dodać liście, ziela, pieprz, owoce jałowca, oraz pokrojone w paski namoczone grzyby. Podlać wodą z grzybów i gotować na średnim ogniu. Na patelni rozgrzać olej, podsmażyć na nim posiekaną w kostkę cebulę oprószoną solą i cukrem. Do zeszklonej cebuli dodać pokrojone w paski lub kostkę mięso z łopatki, doprawić solą, pieprzem i chwilę smażyć. Kiedy mięso będzie już lekko brązowe dodać pokrojony w kostkę boczek i kiełbasę pokrojoną w talarki. Smażyć wszystko do przypieczenia. Upieczone mięsa dodać do kapusty. Śliwki pokroić na paski i dorzucić do kapusty. Wszystko dobrze wymieszać i doprawić do smak majerankiem i solą. Gotować na średnim ogniu przez około 2,5 godziny mieszając co jakiś czas. Pod koniec gotowania dodać koncentrat i wymieszać. Chwilę podgotować. Po ugotowaniu bigos wystudzić i schować do lodówki. Przez kolejne dwa dni gotować na małym gazie przez około 1 godziny. Najlepiej smakuje w trzecim dniu po przyrządzeniu. Podawać z pieczywem lub gniecionymi ziemniakami. Smacznego! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo się cieszę, że odwiedziłeś moją stronę. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...