niedziela, 19 lutego 2012

Ziemniaki pieczone (pieczonki)

Przepis zapewne stary jak świat. Jednak ze względu na to, że istnieje mnóstwo szkół jego przygotowywania, podaję wam mój sposób przyrządzania tej potrawy, która swój smak i aromat zawdzięcza przede wszystkim odpowiednio dobranym składnikom i przyprawom. Z domu rodzinnego pamiętam je w wersji bez marchewki, wymieszane i serwowane z kefirem. W mojej wersji są z dodatkiem marchewki, ale nie wymieszane i już tradycyjnie ze szklanką zimnego kefiru. Oczywiście ziemniaki pieczone, najlepiej smakują latem, pieczone na ognisku, ale dlaczego mielibyście zrezygnować z ich przygotowania tylko ze względu na porę roku? 


Składniki:
20 większych ziemniaków (ilość zależna od wielkości garnka) 
2 duże marchewki
2 średnie buraki
3 średnie cebule
50 dag kiełbasy
20 dag wędzonego surowego boczku

2 łyżki smalcu
1 pęczek natki pietruszki

6 liści laurowych
8 kulek ziela angielskiego
czarny pieprz świeżo zmielony
sól (do smaku)
1 łyżeczka przyprawy do ziemniaków
1/2 łyżki suszonego majeranku

1/4 łyżki suszonego tymianku
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1 łyżeczka papryki słodkiej




Ziemniaki, buraki, marchew i cebulę obieramy. Ziemniaki, buraki i marchew kroimy w około 0,5 cm plasterki, cebulę w piórka, kiełbasę w plasterki, wędzony boczek w słupki. Wszystkie przyprawy (oprócz ziela angielskiego i liści laurowych) mieszamy ze sobą. Spód naczynia (z grubym dnem) i ścianki smarujemy smalcem. Warstwami układamy ziemniaki, cebulę, kiełbasę, boczek, marchew i buraki. Posypujemy przyprawiamy, dodajemy ziela, liście i sypiemy natką pietruszki. Tak postępujemy, aż do wyczerpania składników. Na wierzchu układamy ziemniaki posypane przyprawami i kilka wiórek smalcu. Całość nakrywamy folią aluminiową i szczelnie przykrywamy pokrywką. Pieczemy na kuchence na średnim gazie około 1 godziny. Podajemy ze schłodzonym kefirem.



17 komentarzy:

  1. Przepis niby stary, ale sama nigdy jeszcze tego nie robiłam. Chętnie skorzystam z przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam więc do wypróbowania i podzielenia się smakowymi wrażeniami ;)

      Usuń
  2. Ja czesto robię pieczonki właśnie z podobnego przepisu...On jest super! Wydaje mi się że pieczonek nie robią we wszystkich regionach Polski...Czy tak jest??????Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. pierwszy raz słyszę o takim daniu. przepis zachęcający. tylko czy to się nie przypali? czy podczas pieczenia mieszamy? pozdrawiam KS

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pieczonki to w wielu regionach Polski danie dobrze znane, a przygotowywane szczególnie w okresie letnim na ognisku :) Ja znam je od dziecka. Podczas pieczenia nie należy ich mieszać. Można wymieszać dopiero przed podaniem. Soki które puszczą warzywa podczas duszenia fajnie nasączają potrawę. Ja uwielbiam jak na spodzie parę ziemniaczków się przypiecze. Spód garnka (kociołka) można wysmarować tłuszczem i wyłożyć liśćmi kapusty. Naprawdę polecam przepis, bo to jedno ze smaczniejszych dań jednogarnkowych.

      Usuń
  4. A czy mozna to upiec w piekarniku? Nie mam kuchenki na gaz:( A juz mi slinka cieknie....:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nie możesz upiec na kuchence, możesz spróbować zrobić ziemniaki w piekarniku. Na pewno wyjdą smaczne, choć ja w ten sposób jeszcze ich nie przygotowywałam.

      Usuń
  5. Nie wiem kto wymyślił dodać buraki ,ale tradycyjnie bez nich jest wiele lepsze ,a co do mieszania to lepiej nie mieszać tylko jak się układa w kociołku lub w garnku kłaść warstwami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety ja nie wyobrażam sobie ziemniaków pieczonych bez dodatku buraka.

      Usuń
    2. ja też nie.

      Usuń
    3. buraczek, marchewka to podstawa w pieczonkach, nie musi się ich jeść ale posmak ziemniaczków jest super, mniam, mam dwa kociołki, jeden dostałam od rodziny ze Śląska, która bardzo często biesiaduje
      przy pieczonkach

      Usuń
    4. A najlepsze jak na drugi dzień są takie różowe od buraczków, mmmm <3

      Usuń
    5. Dokładnie tak, buraki nadają nie tylko fajnego smaku, ale także koloru :)

      Usuń
    6. To zależy kto jaką ma tradycje, u nas w domu tradycyjnie było z burakami. Tak robiła babcia, jej mama itd.

      Usuń
  6. Danie można robić w piekarniku.Stary gar i wio.Ja robiłem też w naczyniu żaroodpornym i też było dobre.

    OdpowiedzUsuń
  7. ja nie slyszalam o takim przepisie ale wydake sie niezły.

    OdpowiedzUsuń
  8. U nas w Częstochowie i okolicach nie wyobrażamy sobie piknikowania bez pieczonek w żeliwnym garnku i kiełby z grilla dla przekąszenia w trakcie czekania na pieczonki. Ja czasami daję szatkowanej kapusty a spód wykłdam i boki wkładam liśćmi. Kroję w plastry wędzonej słoniny na to (daje super smak i aromat). Co do buraków to jak kto lubi. Ja daję

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę, że odwiedziłeś moją stronę. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...